Maths Mate Term Four Sheet Seven Question #22

Predict: I predict this problem will involve problem solving, numbers and comparing skills.

Read: “Which deal costs less per litre? A) $32 for 4L B) $8.50 for 1L”

Clarify: nothing to clarify

What’s the BIG Question?: Out of the two options, what deal on litres cost less per litre?

Strategies: “Write an Equation” and “Do I know a Similar Problem” (For more strategies, check out my “Mathematician’s Toolbox” page. Here is the link: http://grace2012.global2.vic.edu.au/mathematicians-toolbox/ Enjoy!) 

 Solving Procedure: Firstly, to work out how much option A would cost I divided 32 by 4, I got 8. Now knowing that option A was $8 per litre I instantly knew it was cheaper than option B because it said that it was $8.50 per litre.

Summary: In the end I got the answer of option A and used my estimated strategies, my prediction was also correct.

By Gracie 🙂

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *